Samochód w leasingu. Czy taka inwestycja się opłaca?

Samochód w leasingu. Czy taka inwestycja się opłaca?

Sie 22

Jeszcze niedawno leasing kojarzony był jedynie z firmami i przedsiębiorstwami, które potrzebują służbowego auta. Obecnie do dyspozycji jest leasing osobisty, często nazywany konsumenckim. Jakie są jego zalety i wady? Czy warto zainwestować?

Leasing polega na zawarciu porozumienia pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą, w którym ten pierwszy płacąc wynagrodzenie leasingodawcy ma możliwość użytkowania rzeczy wymienionej wcześniej w umowie. Po okresie upływu umowy leasingowej pojawia się okazja do zakupu danego przedmiotu i uzyskania prawa własności.

Jakie są główne zalety i wady takiego rozwiązania?

Jedną z największych zalet leasingu samochodowego jest łatwość jego otrzymania, co często staje się jedynym wyjściem dla osób bez możliwości kredytowej. To, co sprawia, że na samochód w leasingu decyduje się coraz więcej osób to fakt, że procedury związane z zawarciem takiej umowy są prostsze, a cały proces trwa krócej, niż ubieganie się o kredyt na pojazd.

pieniądze portfel

Inne zalety samochodu w leasingu:

  • stałość i niezmienność rat wyznaczonych do spłaty,
  • nieobciążanie zdolności kredytowej leasingobiorcy,
  • leasingodawca pokrywa koszty naprawy i przeglądu samochodu.

Dla zachowania równowagi – na co należy uważać?

Przy decyzji o samochodzie w leasingu należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy i innych podpisywanych dokumentów. Samochód przez czas spłaty nie jest Twoją własnością, możesz ją nabyć po zakończeniu umowy. Jeżeli nie jesteś właścicielem samochodu, jest to równoznaczne z tym, że nie możesz ubiegać się o zniżki ubezpieczenia, a także odszkodowania w przypadku kolizji czy wypadku. W samochodzie leasingowym zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek trwałych modyfikacji.

Po zakończeniu umowy, czyli kupno samochodu

Możliwość wykupienia samochodu po okresie leasingowym powinna być zawarta we wcześniej umowie, a tam podana konkretna kwota, jaką należy uiścić za dany model auta. Oczywiście z zakupu (jeżeli oferta nie jest atrakcyjna) można zrezygnować, ale czasami zdarza się, że lepiej dopłacić i cieszyć się znanym i przetestowanym już autem.

Nie tylko samochód – w leasing można wziąć wiele rzeczy!

Jeżeli prowadzisz działalność i na już potrzebne Ci są maszyny (wózki widłowe, maszyny drukarskie, drogowe itp.), czy może lokale – warto przejrzeć rynek i poszukać konkretnych ofert. Dla wielu przedsiębiorców wspaniałą okazją jest także leasing linii technologicznych – np. w zakładzie ceramiki budowlanej. Leasing sprzętu polega na dzierżawie np. sprzętu potrzebnego przy farmacji, stomatologii, kosmetologii i innych specjalistycznych branżach.

Źródło: Artykuł pochodzi z biura prasowego Asman Finance Polska.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z wszystkich 1 głos)
Samochód w leasingu. Czy taka inwestycja się opłaca?, 10.0 out of 10 based on 1 rating