Wyrywać zęby czy leczyć?

Wyrywać zęby czy leczyć?

Sty 30

Rozpoczynając kolejny artykuł z serii porad dla pacjentów gabinetów stomatologicznych, pragniemy przybliżyć problematykę usuwania zębów i leczenia tych uszkodzonych. Podamy za i przeciw związane z jedną i drugą metodą, oraz zajmiemy się innymi problemami z wyżej wymienionego zakresu. Zacznijmy więc od sprawy podstawowej: Wyrywać zęby, czy leczyć? Odpowiedź może wydać się nieco wymijająca, ale musimy ją przedstawić taką jaka jest: Utrzymywać profilaktykę.

chirurgia stomatologiczna

Dokładnie tak, nie inaczej. Wtedy nie będziemy musieli wybierać między leczeniem i usuwaniem zębów, bo nie zostaną one nigdy doprowadzone do takiego stanu. “Nigdy” to może trochę na wyrost, w końcu kiedyś się zestarzejemy i jednak trzeba będzie pozbyć się zębów, które już w naturalny sposób obumarły, ale dopóki jesteśmy młodzi warto dbać o zęby tak, aby później nie narobić sobie niepotrzebnych problemów.

Co jednak robić, gdy już okazało się, że mamy znacznie uszkodzony ząb lub nawet kilka? Wtedy stajemy przed omawianym wyborem. Dentyści z całą stanowczością odradzają usuwania zębów. Chirurgia stomatologiczna (np. w gabinecie stomatologia-impla.pl) powinna być ostatecznością, gdy nie ma już innych możliwości leczenia. Co prawda usunięcie zęba jest szybszym i – o ironio – zazwyczaj o wiele mniej bolesnym sposobem pozbycia się problemu, to co jeśli przyjdzie nam wyrywać zęby jeden po drugim? W końcu okaże się, że w wieku trzydziestu może czterdziestu lat, nie mamy już czym rozgryzać spożywanych pokarmów. Sztuczna szczęka w tak młodym wieku? Chyba każdego przeszły ciarki, gdy wyobraził sobie taką sytuację. Zwłaszcza, że zęby teoretycznie mogą starczyć nam do końca życia. Niemało osób, które umierają w wieku 85-95 lat, do końca swojego życia miało znakomitą część “swoich” zębów, zachowanych w przyzwoitym stanie. My też możemy dołączyć do tego grona, jeśli tylko będziemy pamiętać o złotej zasadzie.

A jak brzmi ta złota zasada? Profilaktyka! Dzieci w szkołach już od wczesnej podstawówki, czasem nawet od przedszkola uczone są, by dbać o swoje zęby. Myć co najmniej dwa razy dziennie w sposób dokładny, limitować ilość spożywanych słodyczy, żuć specjalne gumy zapobiegające próchnicy i tak dalej. Nie da się ukryć, że tutaj właśnie jest klucz do sukcesu.

Wtedy chirurgia stomatologiczna będzie nam zupełnie obca, a swoje własne zęby zachowamy do końca życia. Na bieżąco trzeba jedynie dbać o to, żeby z naturalnie powstających ubytków nie rozwinęły się poważniejsze stany degradacji uzębienia, dlatego ważne są regularne wizyty u stomatologów.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z wszystkich 0 głosów)