Odzyskiwanie danych Jak odzyskać utracone dane z dysku twardego
Jak odzyskać dane z utraconego dysku twardego? Jaka jest najlepsza metoda odzyskiwania danych? Przeanalizujmy niektóre z tych pytań w tym artykule. Jak odzyskać utracone dane z dysku twardego: Co to jest odzyskiwanie danych z punktów końcowych i co to jest przywracanie danych z punktów końcowych? Poniżej przedstawiono kilka przydatnych wskazówek dotyczących wyboru dobrego rozwiązania w zakresie odzyskiwania danych. Zanim zaczniesz, powinieneś wiedzieć, co to jest odzyskiwanie danych z punktów końcowych, jakie typy danych powinny mieć kopie zapasowe, jak często należy tworzyć kopie zapasowe danych i jaki jest Twój cel w kontekście czasu.
Systemy plików
Istnieją różne metody odzyskiwania danych z systemów plików. Na szczęście niektóre z nich są o wiele bardziej skuteczne niż inne. Oto niektóre z nich:
Metoda COW może być używana do odzyskiwania usuniętych plików z dysku bez zmiany oryginalnej nazwy pliku. Ta metoda działa również w przypadku plików, które uległy fragmentacji lub brakuje im całej nazwy pliku. Metoda COW jest ważna dla całkowitego odzyskania danych. Jednak szanse na całkowite odzyskanie danych są znacznie mniejsze, jeżeli partycja systemu plików została całkowicie zapełniona. Tworzone jest nowe drzewo S+, które pomaga odzyskać poprzedni stan systemu plików. W takim przypadku szanse na całkowite odzyskanie danych są większe.
Dane systemu plików można odzyskać nawet z uszkodzonych lub brakujących plików. Chociaż metoda ta nie działa w przypadku plików usuniętych lub zaszyfrowanych, ich odzyskanie jest możliwe. Komputer będzie również próbował odtworzyć nagłówek pliku, jeżeli został on uszkodzony lub zniszczony. Niektóre narzędzia umożliwiają także ręczną rekonstrukcję nagłówków plików, jeżeli jest to niemożliwe. Ponadto odzyskiwanie danych z systemów plików jest doskonałym sposobem na przywrócenie usuniętych plików, które zostały utracone lub sformatowane.
Drzewo S+ jest strukturą systemu plików, w której przechowywane są metadane i deskryptory. Zastępuje ono stare drzewo za każdym razem, gdy na dysku zapisywane są nowe dane. Kopia starego drzewa pozostaje jednak na dysku. Oznacza to, że przy użyciu COW można odzyskać usunięte pliki z partycji. Jeżeli nie można odzyskać nazwy pliku, COW jest doskonałym rozwiązaniem. Jeżeli dysk jest pofragmentowany, można spróbować użyć go z programem do odzyskiwania plików.
Kopie zapasowe lustrzane
Posiadanie dwóch kopii plików może zapewnić szybsze odzyskiwanie danych. Jednak w przypadku awarii dysku twardego dostęp do obu kopii może okazać się niemożliwy. Właśnie wtedy trzeba przywrócić dane z kopii zapasowej. W takich sytuacjach kopie lustrzane mogą okazać się przydatnym narzędziem. Umożliwiają one w razie potrzeby przywrócenie wcześniejszej wersji plików. Jeśli nie masz czasu na ręczne tworzenie kopii zapasowych, zawsze możesz skorzystać z usługi innej firmy.
Ta metoda ma kilka zalet, w tym łatwość odzyskiwania danych. W przeciwieństwie do konwencjonalnych kopii zapasowych kopie lustrzane działają bezproblemowo. Po awarii dysk lustrzany można przywrócić w ciągu zaledwie kilku minut. W niektórych przypadkach kopie lustrzane mogą być nawet wykorzystywane podczas ataku wirusa. Z tego powodu kopie lustrzane idealnie nadają się do odzyskiwania danych po awarii. Są też doskonałym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych poza siedzibą firmy, co pozwala uniknąć konieczności korzystania z drogich usług odzyskiwania danych.
Chociaż kopie lustrzane nie są tak często stosowane jak inne metody tworzenia kopii zapasowych, mają swoje zalety. W razie awarii lub innego nieszczęśliwego zdarzenia mogą zagwarantować, że kopia zapasowa będzie kompletna. Ponadto są łatwe w obsłudze i można je przechowywać na nośnikach przenośnych. AOMEI Backupper, darmowe narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, może tworzyć kopie zapasowe dysków twardych w odbiciu lustrzanym. Program ten tworzy plik ADI zawierający wszystkie dane znajdujące się na źródłowym dysku twardym.
Kopia zapasowa lustrzana działa tak samo jak pełna kopia zapasowa, z tą różnicą, że tworzy kopię zapasową wszystkich plików znajdujących się na komputerze. Pełna kopia zapasowa jest kopią tylko wybranych plików, natomiast kopia lustrzana kopiuje wszystkie pliki i foldery. Z kolei kopia lustrzana tworzy lustrzaną kopię całego komputera i umożliwia odzyskanie danych bez utraty systemu lub preferencji. Kopie lustrzane mają wiele zalet, ale główną z nich jest to, że zapewniają najszybszy czas odzyskiwania danych.
Uszkodzone dyski twarde
Uszkodzenie dysku twardego powoduje problemy z wydajnością operacyjną i utratę danych. Pliki znikają lub stają się nierozpoznawalne, co powoduje wyświetlenie na komputerze niebieskiego ekranu śmierci. Jeżeli dysk twardy ma uszkodzone sektory, dane na nich zapisane są zagrożone uszkodzeniem. Na szczęście uszkodzony dysk twardy można naprawić za pomocą narzędzia do odzyskiwania danych.
Po pierwsze, należy zainstalować dobry program antywirusowy. Pomoże on wykrywać i zapobiegać uszkodzeniom. Jeżeli komputer nie jest wyposażony w program antywirusowy, można go pobrać i zainstalować. Zmniejszy to jednak szanse na odzyskanie danych. Można również spróbować podłączyć dysk twardy do innego komputera, aby sprawdzić, czy działa. Jeśli nadal występują problemy, można wysłać dysk twardy do specjalisty w celu odzyskania danych. W większości przypadków utracone dane można odzyskać za pomocą odpowiedniej aplikacji.
Jeśli uszkodzony dysk twardy jest zbyt uszkodzony, aby można było go sformatować, można użyć Wiersza poleceń. Umożliwi to rozwiązanie problemu bez formatowania dysku. Aby uruchomić Wiersz polecenia, otwórz go jako administrator. Polecenie chkdsk przeanalizuje i naprawi błędy na dysku twardym. Umożliwi to wyświetlenie podglądu plików, które chcesz odzyskać. Następnie można usunąć wszystkie niepotrzebne pliki i ponownie uruchomić system.
Jeśli problem nie jest tak poważny, można spróbować samodzielnie zastosować proste techniki odzyskiwania danych. Można również użyć oprogramowania do identyfikacji zawartości uszkodzonych dysków. Na przykład program R-Studio może przeanalizować zawartość dysku i zidentyfikować pliki, których nie może odczytać. W przypadku utraty ważnych danych to oprogramowanie może pomóc w ich odzyskaniu, nawet jeżeli system plików na dysku jest uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym odczytanie.
Usunięte pliki
Jak przeprowadzić odzyskiwanie danych usuniętych plików? Przede wszystkim należy zrozumieć, że usunięte pliki są zwykle przechowywane w koszu. Oznacza to, że można uzyskać do nich dostęp, jeśli włączona jest opcja przywracania systemu. Po zidentyfikowaniu tych plików można wybrać opcję ich przywrócenia lub przywrócenia poprzedniej wersji, wybierając Przywracanie systemu. Następnie odzyskane pliki zostaną przywrócone do ich pierwotnej lokalizacji.
Po wybraniu urządzenia, z którego chcesz przywrócić dane, wybierz pliki, które chcesz odzyskać. Możesz wybrać, czy chcesz przywrócić pliki na to samo urządzenie, czy na nowe. Jeśli używasz tego samego urządzenia, z którego utracono dane, może się okazać, że doszło do dalszego uszkodzenia lub nadpisania plików. Gdy będziesz gotowy do rozpoczęcia procesu odzyskiwania danych, przed przystąpieniem do niego sprawdź, czy pliki są zdatne do użytku.
Po wybraniu pliku do przywrócenia Eksplorator Windows rozpocznie skanowanie komputera lub urządzenia. Większość narzędzi do odzyskiwania danych obsługuje ponad 550 formatów plików, w tym zdjęcia, dokumenty, filmy, pliki audio, a nawet e-booki. Oprócz odzyskiwania usuniętych plików wiele z nich potrafi również odzyskiwać pliki PDF i Adobe Illustrator. Chociaż ta metoda może nie być skuteczna dla wszystkich, może być dobrym rozwiązaniem w przypadku utraty plików i chęci zachowania danych do wykorzystania w przyszłości.
Aplikacja Macrium Reflect do odzyskiwania danych jest doskonałym rozwiązaniem do odzyskiwania usuniętych plików. Oprogramowanie jest wyposażone w pasek wyszukiwania, w którym można wprowadzać standardowe terminy wyszukiwania. Program otwiera właściwe okno z listą wszystkich znalezionych i zrekonstruowanych plików. Następnie możesz wybrać te, które chcesz odzyskać, i kliknąć przycisk Odzyskaj wszystko. Po wybraniu plików można je zapisać z powrotem w oryginalnej lokalizacji. Metoda ta może być stosowana w przypadkach, gdy nazwa pliku jest niespójna.
Jeśli przypadkowo usunąłeś plik i nie pamiętasz daty ani lokalizacji, w której został on ostatnio zapisany, nadal możesz go odzyskać. Eksplorator Windows ułatwia odzyskiwanie usuniętych plików. Najpierw otwórz Eksploratora Windows i znajdź folder, o którym mowa. Kliknij folder prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij polecenie „Przywróć poprzednie wersje”. Wybierz wersję pliku, którą chcesz przywrócić, i kliknij „OK”. Plik zostanie przywrócony do pierwotnej lokalizacji.
Jeśli plik został przypadkowo usunięty, najlepiej działać szybko i nie zapisywać niczego innego na dysku twardym. Pobranie oprogramowania do odzyskiwania plików może spowodować nadpisanie usuniętego pliku. Istnieje jednak kilka darmowych programów do odzyskiwania plików. Można również pobrać program o nazwie Disk Drill. Chociaż program Disk Drill został pierwotnie zaprojektowany dla użytkowników komputerów Mac, jest teraz dostępny dla użytkowników systemu Windows. Wersja bezpłatna pomaga odzyskać usunięte pliki w przypadku ponownego formatowania dysku twardego, utraty partycji lub przypadkowego usunięcia.
Dobra wiadomość jest taka, że jeśli utraciłeś pliki w Sklepie Google Play, możesz je odzyskać z pomocą programisty. Ponieważ programiści obsługują serwery dla aplikacji, mają dostęp do podstępnych kopii zapasowych w chmurze, które aplikacje same tworzą. Zwracając się do twórcy usuniętego pliku, masz szansę odzyskać utracone pliki. Jedyną wadą jest to, że nie można mieć pewności, że pliki te zostaną odzyskane.
W niektórych przypadkach usunięte pliki znikają na stałe i nie pojawiają się w Koszu. Nawet jeśli zostały one usunięte, prawdopodobnie pozostaną na dysku twardym. Dlatego tak ważne jest utworzenie kopii zapasowej plików natychmiast po zauważeniu problemu. Najlepiej jest również skorzystać z profesjonalnego oprogramowania do odzyskiwania danych, które umożliwia przywrócenie usuniętych plików. Jeśli nie możesz znaleźć swoich plików na dysku twardym, rozważ pobranie programu AnyRecover i uruchomienie bezpłatnego skanowania.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]