Zalety i wady grządek podwyższonych w ogrodzie

Zalety i wady grządek podwyższonych w ogrodzie

Niezależnie od tego, czy w swoim domowym ogrodzie chcesz uprawiać warzywa, zioła, kwiaty, krzewy owocowe, czy jakikolwiek inny rodzaj roślin, masz kilka dostępnych opcji w zależności od tego, gdzie mieszkasz i ile masz miejsca.

Podwyższone grządki ogrodowe stały się w ostatnich latach niezwykle popularne i wielu ogrodników wprowadza je do swoich ogrodów. Takie grządki mają wiele zalet, ale oczywiście są też pewne wady.

Dokonując wyboru koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jedne i drugie.

Zalety podwyższonych grządek

Podwyższone grządki są świetne dla osób z problemami fizycznymi. Wstawiając je do ogrodu możesz zdecydować, jak wysokie lub niskie mają być (ale też jak szerokie i długie). To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają trudności z kręgosłupem, zginaniem i klękaniem.

Masz kontrolę nad glebą. Rośliny mogą potrzebować różnego pH, a to może być trudne do uzyskania i utrzymania. Podwyższone grządki to ułatwiają. W każdej takiej grządce możesz mieć inny rodzaj gleby. Masz również większą kontrolę nad tym, jak dobrze rozprowadzana jest woda po podlaniu.

Mniej problemów z chwastami. Użyj agrowłókniny na dnie, by nie przepuszczała chwastów, trawy i szkodników. Taka konstrukcja sprawi, że chwastów będzie mniej. Oczywiście nadal wyrosną. Ale dzięki wyższej konstrukcji pielenie też jest prostsze i przyjemniejsze.

Ty decydujesz gdzie jest Twój ogródek. Jeśli sadzisz bezpośrednio w gruncie, to masz ograniczenia pod względem miejsca, w którym to robisz. Musisz sadzić tam, gdzie jest dostępna przestrzeń. A co jeśli w tym miejscu jest słaba gleba lub nie ma słońca? Podwyższone grządki są bardziej elastyczne i można je umieścić tam, gdzie chcesz. Bez problemu znajdziesz też przykłady takich grządek na kółkach. Możesz je też ustawić na innych powierzchniach jak żwir, piasek, kostka brukowa lub beton.

Podwyższone grządki umożliwiają sadzenie wcześniej niż zwykle. Gleba w podniesionych grządkach szybciej się nagrzewa. Pozwala to na wcześniejsze sianie i sadzenie wiosną, co zapewnia dłuższy okres wegetacyjny.

Podwyższone rabaty mogą być bardziej atrakcyjne niż zwykłe ogrody. Mogą mieć unikalne kształty i być wykonane z szerokiej gamy materiałów (drewno, kamień, beton, stal, cegła itd.) – to zależy tylko od osobistych upodobań.

Wady podwyższonych grządek

Takie grządki wymagają więcej wody. Woda szybciej wnika w głąb i szybciej jest niedostępna dla roślin. Do tego jak już mówiliśmy gleba w takich grządkach szybciej się nagrzewa, a co za tym idzie szybciej wysycha.

Koszt to druga wada takich grządek. Sadząc lub siejąc bezpośrednio w gruncie unikasz tego kosztu. Jednak grządki wykonane z wysokiej jakości materiałów będą służyć przez dziesięciolecia. Możesz jednak wykorzystać materiały, które masz i poddać je recyklingowi – np. cegły lub drewno pozostałe z budowy albo stare palety. Mówiąc o kosztach trzeba też wspomnieć o konieczności zakupu gleby, którą wypełnisz grządki.

Drewno, z którego zbudowane są grządki może gnić. Zawsze jednak możesz zainwestować w lepsze, bardziej odporne drewno. Inny pomysł to wykorzystanie bardziej trwałych materiałów, takich jak beton, kamień, metal lub cegły.

Problemem mogą być też upały. Gleba w takiej grządce szybciej się nagrzewa, a przez to rośliny mogą uschnąć. Bardzo ważne jest, aby zapewnić roślinom wodę, której potrzebują podczas gorących letnich miesięcy oraz odpowiednią izolację.